596 711 769 | skola@zsdvorskeho.eu | B. Dvorského 1049/1, Ostrava-Bělský Les, 700 30 | IČ: 70978352
↓ menu ↓
Koncepce naši školy při podpoře nadaných žáků se zaměřuje na několik klíčových oblastí, které jsou důležité pro efektivní rozvoj jejich talentů a schopností:
1. Identifikace nadaných žáků: Škola má systematické postupy pro identifikaci nadaných žáků. Na začátku školního roku byli žáci vytipování zejména na základě pedagogické diagnostiky. Ta byla realizována prostřednictvím posuzovacích škál IDENA a taky rozhovorů s třídními i netřídními učiteli. V mateřské školce jsme použily metodiku NOMI. Spolupracujeme taky s MENSOU, v rámci které nabízíme žákům jednou za dva roky IQ testování na půdě školy
2. Rozvoj specifických schopností a zájmů: Podporu nadaných žáků realizujeme zejména přes zájmové kluby, které vedou konkrétní pedagogové. Všechny kluby probíhají dvakrát měsíčně. V současné době je otevřeno šest zájmových klubů ve škole a jeden ve školce. Jedná se o:
• Klub logiky (I. stupeň) Zaměření na rozvoj logického myšlení, řešení hádanek, šifer, rébusů a logických her.
• Klub Abaku (I. stupeň). Hra Abaku pomáhá rozvíjet matematickou gramotnost zábavnou formou.
• Trénink myšlení (I. stupeň). Aktivity na rozvoj kreativního myšlení, paměti, pozornosti.
• Klub robotiky (II. stupeň). Zaměření na programování a sestavování robotů. Žáci se učí základům algoritmického myšlení a technického řešení problémů.
• 3D tisk (I. a II. st.). Děti se seznamují s modelováním v 3D softwaru a využíváním 3D tiskáren.
• Kroužek pro nejmladší Šikulka (MŠ). Aktivity zaměřené na zábavný a přirozený rozvoj klíčových dovedností, jako jsou jemná a hrubá motorika, jazykové schopnosti, logické myšlení, kreativita a sociální interakce.
Nabídka zájmových klubů vznikla na základě profilace a nápadů zapojených pedagogů. Zájem ze strany vytipovaných žáků pak upřesnil to, které kluby se budou konkrétně realizovat.
3. Zajištění profesionální podpory pro pedagogy: Učitelé hrají klíčovou roli v podpoře nadaných žáků. Škola podporuje vzdělávání pedagogů, aby byli schopni efektivně identifikovat, motivovat a vzdělávat nadané žáky.
4. Spolupráce s rodinami: Zapojení rodin je důležité pro úspěšnou podporu nadaných žáků. Proto naše škola udržuje otevřenou komunikaci s rodiči, sdílí informace o pokroku jejich dětí na webových stránkách školy a podporuje jejich angažovanost ve vzdělávacím procesu.
Oblastní koordinátorkou podpory nadání pro ORP Ostrava byla vydaná sbírka inspirativních příkladů “Systém podpory nadání a inspirativní praxe v práci s nadanými ve školách”. Do této sbírky jsme přispěli i my, a to sdílením naší zkušenosti s kroužkem pro prvňáčky Trénink myšlení, který se na naší škole realizuje od tohoto školního roku. V této části sbírky jsme popsali, jak naše škola podporuje rozvoj logického uvažování, kreativity a kritického myšlení už od útlého věku. O. Matiash, školní psycholožka
Letos se naše škola zařadila do Krajské sítě podpory nadání, což znamená, že jsme se oficiálně stali součástí systému podpory talentovaných a nadaných dětí a mládeže v Moravskoslezském kraji. Krajská síť podpory nadání vznikla jako součást iniciativy pro rozvoj potenciálu nadaných dětí a zahrnuje školy a další vzdělávací organizace, které mají zájem pracovat s talentovanými žáky a podporovat jejich rozvoj. Cílem Krajské sítě podpory nadání je vytvořit „komplexní systém podpory“ pro rozvoj talentů, aby i děti s mimořádným nadáním měly přístup k odpovídajícím vzdělávacím a rozvojovým příležitostem, které jejich talent dále podpoří a umožní jim jeho plné využití. O. Matiash, školní psycholožka
Pro žáky prvních tříd v tomto školním roce jsme připravili nový kroužek Trénink myšlení, který je zaměřen na rozvoj fantazie, myšlení, pozornosti a paměti. Pod vedením školní psycholožky se děti hravou a zábavnou formou učí objevovat nové způsoby přemýšlení, posilují svou koncentraci a rozvíjejí kreativitu.
Kroužek je veden formou her a skupinové spolupráce, které děti motivují a zároveň posilují jejich schopnost soustředění a týmového ducha. Naším cílem je vytvořit bezpečné a přátelské prostředí, kde se každý malý myslitel bude cítit dobře a rád se k nám bude vracet. O. Matiash, školní psycholožka
V Klubu logiky, který navštěvují žáci 3. ročníku, jsme se zaměřili na matematiku prof. Hejného. Cílem klubu je probudit v dětech zájem o matematiku, najít vlastní řešení a rozvíjet logické myšlení. Dětem se například velmi líbí práce s geoboardem, který představuje prostředí, na němž děti získávají zkušenosti s geometrickými útvary a jejich vlastnostmi. Pomocí různě dlouhých barevných gumiček sestavují nejrozmanitější geometrické tvary jak podle předlohy, tak podle vlastní fantazie. I. Goldová